LPWAN pomocí LoPy (Část 1): Úvod

Firmu Pycom, která stojí za vznikem LoPy, jsem objevil na Kickstartu. V té době již měla firma za sebou zkušenost s WiPy první generace. Protože mě problematika IoT zajímala (a stále zajímá), neodolal jsem a v kampani jsem zakoupil 5 vývojových desek LoPy, 5 rozšiřujících desek a 5 krabiček. LoPy umožňuje komunikaci pomocí LoRaWAN (kromě Wifi a Bluetooth) a modul tak lze použít pro vytvoření LPWAN, tedy WAN sítě s nízkou spotřebou, pro potřeby Internetu věcí. Blíže se lze o LoPy dozvědět zde.

Nicméně zakoupená elektronika ležela několik měsíců v šuplíku, protože jsem nenašel dost vnitřní síly se po práci zase posadit k počítači a elektronice. Nakonec mě musel s motivací pomoci můj bratr, který se LoPy začal se mnou zabývat, za což mu děkuji. No, a i když s LoPy teprve začínáme, tak jsem si řekl, že největším tahounem bude podělit se o naše snažení. Proto se zrodila myšlenka založit na blogu seriál zabývající se tvorbou prototypu IoT řešení.

Jaký cíl se budeme snažit dosáhnout? Bude se jednat o IoT řešení, které umožní monitorovat venkovní podmínky na poli, pro možnost detekování a identifikování podmínek, které by mohly vést ke vzniku plísní na různých rostlinách. Řešení by tak mohlo umožnit snížit riziko případného znehodnocení rostlin včasným informováním o pro rostliny špatných podmínkách a tím například předejít finančním a časovým ztrátám (a třeba i ztrátám vlasů).

Seriál by se měl v dalších dílech zabývat postupně všemi potřebnými kroky pro vytvoření výše uvedeného IoT řešení využívající LoPy jako hardware. Další témata tak budou např. sestavení LoPy komponent, update firmwaru LoPy, připojení senzorů k LoPy, získání dat ze senzorů, analýza dat ze senzorů, vizualizace informací, nasazení řešení, apod.

 

Co tomuto plánu říkáte. Zajímá vás toto téma?

 

Aktualizace 10. 2. 2018:

Vytvořil jsem video, které popisuje architekturu IoT systému pro zemědělství, co poskytuje a jakým způsobem může pomoci s různými problémy v zemědělství. Takováto architektura může být použita pro vytvoření řešení pro precizní zemědělství.

 

Napište odpověď nebo komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.